Dieta na Mase – 3 Największe MITY

dieta na mase - 3 największe mityWitam, w tym artykule skonfrontuje się z 3 największymi mitami dotyczącymi diety na mase.

Bardzo często gdy przeglądam Internet i różne fora kulturystyczne napotykam na kilka powtarzających się mitów lub przekonań w które jeszcze ludzie wierzą. Dlatego postanowiłem znaleźć „takie” 3 największe mity dotyczące diety na mase, które najczęściej się powtarzały i rozprawię się z nimi raz na zawsze na ramach tego bloga:)

Pewnie jesteś ciekawy o jakie mity chodzi? a więc bez dłuższych wstępów
przejdźmy do konkretów, oto 3 największe MITY w które na pewno nie powinieneś wierzyć..

Dieta na Mase Mity - Aby nabrać masy wystarczy więcej jeść i więcej trenować

Aby nabrać masy wystarczy więcej jeść i więcej trenować Ten mit został stworzony prawdopodobnie przez osoby które nigdy u siebie nie miały problemu z przybraniem kilku kilo.  Wiele osób ma właśnie takie błędne podejście i przekazuje je dalej (sprzedaje mit).. Jedz więcej, ćwicz więcej a nie ma bata żebyś nie przytył..

Co prawda te pojęcie jest mitem ponieważ jest zbyt ogólne i mało precyzyjne ale jest w nim również Część prawdy. Po części Prawdą jest to że jeśli zwiększymy ilość przyjmowanych pokarmów będziemy w stanie przytyć, jednak jest jedno ALE – mamy tu 2 prawdopodobne scenariusze. W zależności od tego co będziemy jedli.

Jeśli zdecydujemy się na częste słodycze, chipsy, fast food i tłuste jedzenie, będziemy w stanie przytyć ponieważ dostarczymy dużą ilość kalorii.. ALE przytyjemy jedynie masą tłuszczową.

Drugi scenariusz jest znacznie prostszy i daje rezultaty w postaci masy mięśniowej, a polega on na jedzeniu więcej ALE odpowiedniego jedzenia (czyli w pełni zbilansowanej diety na mase regularnie co 2-3h przez cały dzień) a także odpowiedniego treningu i tu przechodzimy do drugiej części mitu czyli – aby nabrać masy.. musimy więcej trenować.

I tu również dużo osób, daje często na forach poradę w stylu zacznij więcej ćwiczyć itd.. Ale prawda jest taka że trenując więcej możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc i efekt może być odwrotny do zamierzonego czyli zamiast przytycie możemy spalać mięśnie jeśli przetrenujemy nasz organizm.

Dzieje się tak ponieważ podczas treningu spalamy duże ilości kalorii i wypacamy z siebie duże ilości wody i jeśli razem z treningiem nie będzie szła w parze odpowiednia dieta i regeneracja to cały wysiłek na treningu pójdzie na marne. A waga nawet niedrganie.

Rozwiązanie problemu – Ćwiczyć mniej (3x w tyg), krótko ale intensywnie (max 60min) i dodaj do tego odpowiednią dietę na mase (regularne posiłki co 2-3h) i regeneracje a twoje wysiłki na pewno nie pójdą na marne i zobaczysz szybkie efekty w postaci nowych kilogramów.

Dieta na Mase Mity - Suplementy są niezbędne do budowy masy mięśniowej

Suplementy są niezbędne jeśli chcemy zbudować solidną mase To bardzo smutne że jeszcze tak wiele osób ma przekonanie o tym że suplementy są niezbędne i że to totalny mus związany z dietą na mase. Oczywiście to nie prawda ale nie pomyśl sobie że mówię tak ponieważ jestem przeciwnikiem suplementacji – nic bardziej mylnego.

Już tłumaczę – Suplementy same w sobie nie są złe ALE pod warunkiem że jesteś świadomy faktu że są to tylko suplementy czyli coś dodatkowego do diety, dodatkowe ulepszenie diety, powiedzmy tunning diety. Ale cały czas to nie zmienia faktu że bazą (w tym przypadku) paliwem jest odpowiednia dieta a suplementy mogą być jedynie czymś w rodzaju „dodatku” do paliwa abyś miał lepsze wyniki, osiągi..

Dlatego jak widzisz suplementy nie są nie zbędne i możesz się bez nich obyć tak jak robili kiedyś kulturyści.

W młodości Arnold Schwarzenegger gdy dopiero zaczynał swoją przygodą z kulturystyką wygrał swoje pierwsze zawody kulturystyczne podczas pobytu w wojsku (uciekł samowolnie w nocy z jednostki po to by wystartować w zawodach) – i jak myślisz gdy trenował wojsku, korzystał z suplementów?

Oczywiście że nie – miał jedynie dobrze zbilansowaną dietę a mimo to zbudował muskulaturę i wygrał swoje pierwsze zawody. Później również nie było dostępnych suplementów a on sobie jakoś radził. Po za tym jest bardzo wielu znanych kulturystów którzy kiedyś osiągali wymarzone sylwetki nie potrzebując w tym celu suplementów.

Jednym z nich był przedstawiciel „starej szkoły kulturystyki” – Frank Zene
(potrójny zwycięzca mr. Olimpia – zdjęcie poniżej).

Frank Zene

Tak więc jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z siłownią i dietą na mase zacznij od początku – od odpowiedniej diety i tego aby nauczyć się jeść regularnie co 2-3h przez cały dzień (regularne jedzenie jest mega ważne – więcej na ten temat piszę w TYM artykule).

Kiedy już to opanujesz wtedy ewentualnie dla poprawy wyników możesz dodać dopiero jakieś suplementy. Np. kompleks witamin i minerałów, białko/gainer czy glutamine.

Jeśli nie masz zbyt dużo kasy na suplementy wybierz w pierwszej kolejności kompleks witamin a potem białko lub gainera. Potem dodatkowo możesz dodać do tego l-glutamine na lepszą regeneracje. Co z resztą suplementów? stacki, kompleksy, nowe formuły itd.. Powiem w Prost – Olej to.

W większości nowych odżywek to czysty Marketing a nie „magiczne pigułki czy proszki który czynią cuda” jak się je przedstawia.

Ja wyznaje zasadę jeśli już chcesz stosować suplementy to stosuj tylko te „proste” a nie złożone, te podstawowe (witaminy, białko/ewentualnie gainer, l-glutamina, l-arginina, bcaa,  kreatyna w czystej postaci mono, kofeina).

Dieta na Mase Mity - Na Mnie nic nie działa

Na „Mnie” nic nie działa!  –  A oto ostatni mit który (w wielu przypadkach) dotyczy osób o tak zwanej ektomorficznej budowie ciała. Osoby o typie budowy ciała – ektomorfika, charakteryzują się tym że są szczupli, mogą dużo jeść i nie widać po nich tego.

Dzieje się tak ponieważ mają bardzo szybką przemianę materii i w ciągu dnia spalają tony kalorii. Dlatego też takie osoby zrezygnowane brakiem wyników z diety czy treningu stwierdzają że na nich już nic nie działa, są MASO-odporni 🙂

Na szczęście (jeśli masz podobnie) mam dla Ciebie dobrą wiadomość!
Te przekonanie jest błędne i nawet jeśli próbowałeś swoich sił w diecie na mase czy treningu to i tak jeśli nie robiłeś „wszystkiego” w odpowiedni sposób – mam na myśli odpowiednią dietę, odpowiedni trening oraz kilka zasad dotyczących szczególnie ektomorfików – to wszystkie twoje wysiłki pójdą na marne.

Tak więc stwierdzenie „na mnie nic nie działa” jest nie prawdziwe i jest to kolejny mit ponieważ jeśli naprawdę będziesz chciał przytyć znajdziesz informacje jak to zrobić i w końcu uda Ci się przytyć. Wystarczy że wszystko zrobisz poprawnie.

Ja też byłem a raczej wciąż jestem ektomorfikiem a udało mi się przytyć ponad 10kg w 2 miesiące robiąc wszystko „poprawnie” i nie powielając tych 3 wyżej opisanych mitów..

dieta na mase mity - podsumowanie

Jak widzisz wszystkie te mity, te przekonania, w które jeszcze niektórzy ludzie wierzą są błędne i bez sensu. Mam nadzieje że jeśli wierzyłeś w któryś z tych mitów teraz w świetle tych informacji zmieniłeś swoje myślenie na te tematy. Podsumowując, mity takie jak:

Aby nabrać masy wystarczy więcej jeść i więcej trenować.
– Suplementy są niezbędne jeśli chcemy Zbudować solidną mase.

– Na „Mnie” nic nie działa!

..zostały oficjalnie OBALONE!! 🙂  A Ty jakie masz zdanie na temat opisanych w tym artykule mitów? Ciekawy jestem czy i Ty kiedyś wierzyłeś w te MITY…

Marcin Barnowski
Jeśli podobał Ci się ten artykuł skomentuj go poniżej
lub kliknij LUBIE TO aby więcej osób mogło się o tym dowiedzieć, Dzięki !

 

 

Kto jeszcze chce dowiedzieć się
przez jakie 7 Największych BŁĘDÓW
99% chudzielców nie może Przytyć?

Darmowy Raport PDF (16str) ujawnia całą prawdę!

Jeśli chcesz dowiedzieć się o jakie błędy chodzi oraz
jak je wyeliminować, wpisz poniżej adres e-mail,
wszystkiego dowiesz się z Raportu..

(Raport otrzymasz na swoją skrzynkę w ciągu kilku minut)

 

Ten artykuł można znaleźć wpisując:

  • Dieta na Mase
  • Dieta na mase mięśniową
  • Dieta na mase największe mity
  • Dieta na mase mity
Share Button

Dodaj komentarz