Jak Zdrowo Przytyć – 5 Najważniejszych Zasad

Jak Zdrowo Przytyć

Z tego artykułu dowiesz się jak zdrowo przytyć ale żeby było to w ogóle możliwe musisz najpierw zastosować u siebie 5 Najważniejszych Zasad.

Co to za zasady? Już tłumaczę..

Są to zasady które są niezbędne do tego żeby móc i zdrowo i szybko przytyć lub zacząć znów przybierać na wadze jeśli stanąłeś w miejscu..

Zanim dowiesz się o jakich konkretnie 5 zasadach mówię chciałbym żebyś podczas czytania dalszej części tego artykuły zastanowił się na bieżąco które z tych zasad są u Ciebie naturalnym nawykiem a których rzeczy w ogóle u Ciebie nie ma (w ogóle nie dostrzegałeś ich)… (?)

Chodzi o to byś zdał sobie sprawę z tego nad czym musisz popracować i od czego w dużej mierze zależy czy tyjesz..

Ok, więc nie przedłużając więcej oto odpowiedz na pytanie Jak zdrowo przytyć?


Zasada #1

’’ Ogranicz Spożycie Niezdrowych Tłuszczy oraz Cukru ’’

Ograniczenie spożycia nie zdrowych tłuszczy oraz cukru to totalna podstawa jeśli chcesz zdrowo przytyć..

Oto kilka przykładów rzeczy które należy bezwzględnie odstawić: słodycze (słodkie, słone), fast food, słodkie napoje, wszystko co jest smażone na oleju.

Wskazówki:

– zamień zwykły olej słonecznikowy na olej z oliwek (mała zmiana a duża różnica)

– alternatywa dla oleju z oliwek lub rzepakowego = olej dla kulturystów w sprayu
(do dostania w każdym sklepie z odżywkami lub Internecie)

olej w sprayu - zdrowo przytyć

– zamiast smażyć na głębokim oleju podsmażaj (na patelni teflonowej z odrobiną oleju) lub najlepiej grilluj (grill zwykły, grill elektryczny, patelnia grillowa)

– alternatywa dla słodyczy = owoce, orzechy, dżemy (np. do omletów na słodko)


Zasada #2

’’ Zwiększ Spożycie Protein i Węglowodanów Złożonych ’’

Kolejną podstawową zasadą zdrowego przybierania kilogramów jest zwiększenie spożywanych protein czyli białka i węglowodanów złożonych.

Białka są niezbędne do budowania masy mięśniowej, dlatego białko z którego zbudowane są mięśnie musisz dostarczać regularnie przez cały dzień w różnych posiłkach.

Węglowodany złożone pełnią inną ważną rolę w twoim organizmie.

zdrowo przytyć- węglowodany

Można powiedzieć że węglowodany złożone dostarczają do organizmu paliwo energetyczne z którego korzysta twój organizm regularnie przez cały dzień podczas kiedy ty spalasz kalorie na bieżący niezależnie co robisz czy jesteś w szkole czy pracy.

Podsumowując:

Białko = budulec mięśni
Węglowodany złożone = paliwo energetyczne dla organizmu

Przykłady produktów:

Źródła protein: kurczak, ser biały, tuńczyk
Źródła węglowodanów złożonych: ryż brązowy, kasza gryczana, makaron razowy


Zasada #3

’’ Zacznij Ćwiczyć ’’

Trzecią niezbędną zasadą do tego by w przytyć jest trening.

jak zdrowo przytyć - trening

Musisz zdawać sobie z tego sprawę że jeśli chcesz nabrać masy mięśniowej musisz bezwzględnie zacząć ćwiczyć, niekoniecznie dużo ale jednak..

W dużym skrócie wygląda to tak  – podczas treningu  mięśnie muszą być doprowadzone do pobudzenia a dokładnie naderwania włókien mięśniowych po to by potem mogły się odbudować i rosnąć.

Oczywiście mowa tu o kontrolowanym naderwaniu włókien mięśniowych poprzez trening z dużymi obciążeniami.

Na początek staraj się zacząć ćwiczyć 3 razy w tygodniu a jeśli masz czas, ochotę i dasz radę ustal treningi 4 razy w tygodniu. Podane ilość 3 lub 4 dni w tygodniu to najbardziej optymalna ilość dni treningowych dla początkujących i średnio zaawansowanych.

Wskazówki:

– Ćwicz na siłowni lub w domu. 3 lub 4 razy w tygodniu

– Alternatywa dla treningu w domu – Trening w parku z wykorzystaniem różnych sprzętów (drążki, drabinki, ławki, itd.)

– Trening Strategie: mała ilość powtórzeń (siłownia 6-8razy, w domu na dworze 10-12 razy), 3-4 serie na ćwiczenie, maksymalnie 2 partie mięśniowe na trening,

Ważne: pamiętaj o pełnym skupieniu na napięciu mięśnia podczas wykonywania ćwiczenia


Zasada #4

 ’’ Nigdy Nie Zapominaj o Regeneracji ’’

Podczas regeneracji właśnie wtedy kiedy pozornie nic nie robisz, Twoje mięśnie się odbudowują i rosną. Oto 2 proste rady na lepszą regeneracje:

#1 Więcej regeneracji w ciągu dnia
#2 Więcej regeneracji podczas nocy

zdrowo przytyć - regeneracja

Wskazówki:

– Postanów wyznaczyć sobie blok czasu w ciągu dnia od razu po treningu.

Nie musi to być dużo czasu – ok. 60min totalnego relaksu (czyli nic nie robienia – brak aktywności fizycznych w tym czasie).

Jeśli masz trening wieczorem i od razu po treningu masz regeneracje w postaci snu wyznacz sobie w ciągu dnia dodatkowy czas na regeneracje (np. po pracy, po szkole).

– Więcej regeneracji w nocy to znaczy 8h snu, 7-7 i pół godziny to totalne minimum


Zasada #5

’’ Jedz Minimum 5 Pełnowartościowych Posiłków Dziennie ’’

Pięć posiłków dziennie to jest totalne minimum chodź idealnie było by gdybyś jadł więcej,  6-7 a nawet 8 posiłków ale mówiąc posiłków mam również na myśli „zdrowe przekąski” które możesz podjadać pomiędzy głównymi posiłkami takie jak np. orzechy czy owoce.

jak zdrowo przytyć - przekąski

Więcej na temat tego ile konkretnie jeść (i co jeść na poszczególne posiłki) opisałem w tym artykule.

O tym że organizm potrzebuje białko (budulec) jak i węglowodany (paliwo) już wiesz ale musisz wiedzieć że jest jeszcze 3 grupa pożywienia którą również musisz wprowadzić do swojej diety – są to zdrowe tłuszcze które pełnią podobną role do węglowodanów (paliwo energetyczne) z tą różnicą że uwalniają się znacznie dłużej niż węglowodany złożone.

Po za tym zdrowe tłuszcze dostarczają dużej ilości kwasów tłuszczowych omega (oraz witaminy) które są nie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania twojego organizmu a także przyspieszają i pomagają budować szybciej mase mięśniową.

Dlaczego powinno się jeść 5 lub więcej posiłków zamiast 3 jak jest to ogólnie przyjęte ?

Gdy jesz 5 lub więcej posiłków dziennie zmuszasz swój organizm do trybu przyspieszonego metabolizmu (czyli trawienia), możesz poczuć to po tym że jedząc więcej mniejszych posiłków zamiast 3 dużych będziesz szybciej pomiędzy posiłkami odczuwał uczucie nadchodzącego małego głoda 🙂

To znak że twój organizm pracuje prawidłowo i trawi posiłek po posiłku prawidłowo. Możesz na początek częściej latać do kibla, i wiem co od razu nasuwa się na myśl – „przecież tak nigdy nie przytyje”

Wydawało by się to dziwne ale paradoksalnie nie jest tak jak mogło by się wydawać.

Jest tak ze względu właśnie na przyspieszony metabolizm, jeśli na bieżąco pobudzasz swój organizm (między innymi mięśnie) treningiem (3-4 razy w tyg) i na bieżąco się odżywiasz twój organizm buduje się w mniejszym lub większym stopniu przez całą dobę oczywiście najbardziej podczas odpoczynku lub snu ale ogólnie przez całą dobę organizm pobiera z pożywienia białko, węglowodany i tłuszcze.

I tu dochodzimy do sedna – jeśli będziesz miał przyspieszone trawienie będziesz mógł jednocześnie w przyspieszonym tempie „pobierać” z kolejnej porcji pożywienia potrzebne ci składniki diety na mase (białka, węglowodany, tłuszcze) stąd ilość 5 lub więcej posiłków.

Tak jak wspominałem na początku posiłkiem między głównymi posiłkami może również być przekąska składająca się z garści orzechów lub kilku owoców tu jest spore pole do popisu.

Ok, poznałeś już te 5 zasad do tego by zdrowo przytyć, ciekawi mnie ile z tych zasad stosujesz w życiu świadomie a ile z nich do tej pory nie dostrzegałeś i popełniałeś błędy które stopowały twoją wagę..

Na koniec

1) Przeczytaj uważnie jeszcze raz wszystkie zasady i zastanów się w których obszarach jest u ciebie „ok” lub „średnio” a w których jest „kiepsko” lub w ogóle nie dostrzegałeś problemu.

2) Następnie wypisz każdą z zasad na kartce papieru i oceń jak ty wypadasz w podanej powyżej skali – to ćwiczenie ma na celu uświadomienie sobie gdzie musisz poprawić się żeby w pełni odblokować swój organizm i zacząć szybko i zdrowo przybierać nowe mięśnie.

Mam nadzieje że tym artykułem pomogłem Ci zrozumieć najważniejsze zasady które musisz spełnić jeśli myślisz o tym żeby zdrowo przytyć.

Gwarantuje że jeśli konsekwentnie wykorzystasz tą wiedzę w praktyce na pewno zaczniesz przybierać na wadze BO teraz już wiesz co musisz zrobić aby zdrowo przytyć!

 

Marcin Barnowski
Jeśli podobał Ci się ten artykuł skomentuj go poniżej
lub kliknij LUBIE TO aby więcej osób mogło się o tym dowiedzieć, Dzięki !

 

 

Przeczytaj również:

 

Kto jeszcze chce dowiedzieć się
przez jakie 7 Największych BŁĘDÓW
99% chudzielców nie może Przytyć?

Darmowy Raport PDF (16str) ujawnia całą prawdę!

Jeśli chcesz dowiedzieć się o jakie błędy chodzi oraz
jak je wyeliminować, wpisz poniżej adres e-mail,
wszystkiego dowiesz się z Raportu..

(Raport otrzymasz na swoją skrzynkę w ciągu kilku minut)

 

Share Button

Dodaj komentarz